BUDYNEK BIUROWY SSE7 COMARCH

ZREALIZOWANY

Budynek biurowy SSE 7 zwany „siódemką” jest największym spośród obiektów kampusu firmy Comarch na terenie specjalnej strefie ekonomicznej w Czyżynach. Budynek ma pięć kondygnacji nadziemnych, a jego łączna powierzchnia wynosi ponad 27 tys. metrów kwadratowych. Pracować w nim będzie ponad 1 700 osób. W budynku mieści się także ośrodek szkoleniowy, zespół sal wystawowych i konferencyjnych, a także Global Operation Center – pracująca całą dobę dyspozytornia, z której nadzorowane są serwerownie i sieci komputerowe na całym świecie. Pod budynkiem znajduje się garaż dla 157 samochodów i obszerny parking rowerowy z zapleczem socjalnym dla rowerzystów.

 

Szczególną uwagę zwrócono na komfort pracy: wszystkie pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi doświetlone są światłem dziennym, a w każdym module elewacyjnym przewidziano montaż jednego niewielkiego okna służącego naturalnej wentylacji. Na piętrach, oprócz pomieszczeń sanitarnych i socjalnych, zaplanowano wnętrza klubowe i kawiarenki przeznaczone do rozmów, odpoczynku i relaksu, z wyjściem na zewnętrzne tarasy. Dla pracowników dostępny jest także obszerny, ogrodowy dziedziniec. 

 

Obecne trendy projektowania przestrzeni biurowych ukierunkowane są na zrównoważone rozwiązania, które redukują koszty eksploatacji. Elewacje budynku biurowego zostały wykonane z dwukomorowych zestawów szkła selektywnego, osadzonych w profilach aluminiowych. Od południa i zachodu pasy okienne zostały przesłonięte zintegrowanymi z fasadą półkami świetlnymi, które podnoszą komfort pracy, ocieniając pomieszczenia i jednocześnie rozpraszając światło dzienne w głębi pomieszczeń. Przewiduje się, że półki świetlne znacznie podniosą komfort pracy w pomieszczeniach biurowych i przyniosą oszczędności energetyczne, zarówno po stronie oświetlenia jak i chłodzenia. Na dachu zostały zainstalowane baterie paneli fotowoltaicznych, które pozwalają na częściowe pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną. Są w stanie wyprodukować maksymalnie 64 kW energii elektrycznej dziennie, co pozwala na zasilenie około 1000 komputerów.

 

Koszt inwestycji wyniósł około 70 milionów zł. Generalnym wykonawcą była Firma Budimex. Budynek jest certyfikowany w systemie BREEAM - Very Good.

 

Fotografie - Piotr Krajewski

INFORMACJE:

Inwestor: Comarch S.A.

Adres: ul. Prof. M. Życzkowskiego, Kraków

Powierzchnia użytkowa: 20.000 m²

Projekt: 2014-2015

Realizacja: 2015-2018

 

CERTYFIKAT:

BREEAM - Very Good

AUTORZY:

Artur Jasiński

Marta Grochowska

Katarzyna Leśnodorska

Marcin Pawłowski

Paweł Wieczorek

 

WSPÓŁPRACA AUTORSKA:

Marcin Ewy

Adrian Kasperski

Justyna Kolarz

Tomasz Lelek

Barbara Ostrowska