PROJEKT KONKURSOWY - III NAGRODA
Główną wytyczną do ukształtowania formy architektonicznej budynku, był kontekst przestrzenny terenu opracowania wyraźnie podzielony na obszary o różnym charakterze. Od zachodu (od strony ulicy Śniadeckich i reprezentacyjnego placu) rozplanowano fasadę frontową i wejście główne. Dodatkowe wejście zaplanowano od południa, zjazd do garażu podziemnego od zachodu, a od północy ustawiono salę konferencyjną.
cały teren wokół budynku będzie ogólnodostępny. Na parterze, wzdłuż ulicy śniadeckich ukształtowanej w formie alei obsadzonej szpalerami drzew, umieszczono funkcje o charakterze otwartym: sale konferencyjne i sale spotkań. Wraz z sekwencją placów i zieleni parkowej stworzą one atrakcyjną przestrzeń publiczną. Istotną rolę w odbiorze i funkcjonowaniu budynku będą pełnić ogrody deszczowe rozplanowane w formie tarasów na wszystkich kondygnacjach wokół budynku.
dyspozycja funkcjonalno-przestrzenna obiektu została podyktowana wymaganiami programu: na parterze ulokowano zespół wejściowy i pomieszczenia obsługi działalności opiniodawczej oraz część działu biologicznego, który wraz z administracją i działem informatyki dzieli i piętro. Na drugim piętrze zlokalizowano dział chemiczny i pracownię badania pisma, a na iii piętrze znalazły się toksykologia i pracownia informatyki sądowej. Na tym samym poziomie ulokowano także centrale klimatyzacyjne HVAC. Na dachu rozplanowano kolektory fotowoltaiczne, agregaty chłodnicze i wentylatory wyciągowe. W piwnicy umieszczono garaż oraz pomieszczenia niewymagające dopływu światła dziennego.
środkowy trakt budynku zajęty jest przez trzony dwóch ewakuacyjnych klatek schodowych, przeszklony szacht wind osobowych poruszających się w doświetlonym od góry hallu oraz zgrupowane wokół niego pomieszczenia sanitarne, szatniowe i inne.
Inwestor: Instytut Ekspertyz Sądowych
Adres: ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Kraków
Powierzchnia użytkowa: 9,000 m²
Konkurs: 2023
Artur Jasiński
Krzysztof Kiendra
Paweł Wieczorek
Marcin Buczek-Palczyński
Marta Grochowska